Instagram’da Daha Net Fotoğraflar Paylaşma Tekniği – NKreatif: Marka Tasarım Ajansı

Instagram’da Daha Net Fotoğraflar Paylaşma Tekniği

Günde milyarlarca kullanıcı trafiğine ev sahipliği yapan Instagram, fotoğraf paylaşma konusunda kalite problemleri yaratabiliyor. Bu sorunun birincil sebebi çözünürlük ayarlarıdır. Instagram standartlarından büyük veya küçük fotoğraf paylaşımı yaptığınız zaman, sistem bu fotoğrafı kendi standart çözünürlüğüne ayarlayacak bu sayede yüklemiş olduğunuz fotoğraf piksel ve renk kaybı yaşayacaktır.

Sistem, fotoğraf düzenleme programları kadar profesyonelce çözünürlük ayarı yapamadığı için burada yardımımıza görsel düzenleyici programlar koşuyor. Aşağıda Later sitesinin hazırlamış olduğu infografiği görüyorsunuz. Bu infografik size Instagram’ın çözünürlük standartlarını sunuyor. Bu ölçü sınırları içerisinde fotoğraf paylaştığınız taktirde herhangi bir piksel kaybı yaşamayacaksınız.

Peki fotoğraflarınız bilgisayarda farklı, cep telefonunda farklı renklerde görünüyorsa ne yapmalısınız?

Bildiğiniz gibi iki ana renk uzayı vardır. Birincisi RGB, ikincisi ise CMYK olarak bilinir. Ancak akıllı cihazların desteklediği renk uzayı sRGB’dir. Düzenlediğiniz fotoğrafın renk uzayını sRGB olarak ayarlarsanız farklı renk görme sorununuz da ortadan kalkacaktır.

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir